СО КОНЦЕРТ НА „ТАНЕЦ“ ДЕНЕСКА ЗАВРШУВА „СКОПСКО ЛЕТО“

/

Четириесеттото „Скопско лето” завршува вечер со вокално-инструментален концерт „70 лета” на Ансамблот за народни игри и песни на Македонија „Танец”, кој годинава одбележува седум децении постоење. Концертот ќе се одржи на плоштадот „Карпошово востание” со почеток во 20.30 часот.

Ансамблот имал повеќе од 4.500 концерти во земјава и во светот пред околу осум милиони гледачи. Седумдесетгодишнината од основањето „Танец“ пред еден месец во Националната опера и балет ја одбележа со свечен јубилеен концерт насловен „Во чекор“.Претходна статија

ВИДЕО: БОМБАТА НА ВМРО-ДПМНЕ

Следна статија

СТОИЛКОВСКИ: КОСТАДИНОВ НАМЕСТО ДА ПРАШУВА ЗА ГРУЕВСКИ, ДА КАЖЕ КАКВА Е НЕГОВАТА ПОВРЗАНОСТ СО БОКИ 13

Најново од Истакнато

Ќорсокак

Пишува: Владимир Перев На 24 јуни 2022 година стана пресврт, револуција во менталната матрица на бугарите