СОЛЕНИ СТАПЧИЊА СО МАСТ

/

Состојки:

500гр + 50гр брашно
1 лажичка сол
2 лажички шеќер
150 мл млеко
20гр квасец
250гр свинска маст
1 јајце
1 белка од јајце

За премачкување:1 жолчка од јајце + малко зејтин

Подготовка:

  1. Загрејте го млекото со шеќер да биде млако , потоа додадете го квасецот и оставете го да се соедини.
  2. Со миксер изматете ја пенесто свинската маст и додадете го брашното, измешано со шолја млако млеко со квасецот и јајцето, потоа замесете меко тесто. Жолчката од јајцето ставете ја во шолја и додадете неколку капки зејтин за да можете подоцна да ги премачкате стапчњата.
  3. Не чекајте тестото да нарасне, размесето го тестото со сукало около 1cm дебелина во облик на квадрат или правоаголник.
  4. Исечете го тестото на стапчиња, големината на стапчиња нека ви биде по желба ( можете 6cm должина и 1cm ширина)
  5. Стапчињата редете ги во не подмачкана тава, со 2-3mm простор помеѓу нив.
  6. Загрејте ја рерната на 180 степени и печете околу 15 мин, додека не поцрвенат убаво.

Претходна статија

(ВИДЕО)ЧУДНИ СУШТЕСТВА ХИБРИД НА ЖАБА, ЛИЛЈАК И СТАОРЕЦ СЕ ПОЈАВИЛЕ ВО АРГЕНТИНА И КИНА

Следна статија

ОВА СИМПАТИЧНО ДЕВОЈЧЕ БЕШЕ ВИСОК ФУНКЦИОНЕР ВО ЕДНА МАКЕДОНСКА ВЛАДА, ДАЛИ МОЖЕТЕ ДА ЈА ПРЕПОЗНАЕТЕ?

Најново од Магазин