СОНК НАЈАВУВА ПРОТЕСТИ: „ОД МИНИСТЕРОТ ЗАВИСИ ДАЛИ НАВРЕМЕ ЌЕ ПОЧНЕ УЧЕБНАТА ГОДИНА“

//

До први септември ако МОН не испорача резултати, протест ќе има во понеделник, вели претседателот на СОНК, Јаким Неделков, во изјава за Сител.

Покачувањето од 5 проценти е недоволно за просветните работници, писмо со јасни барања испратиле до министерот.

-Доколку учебната година не почне навреме вината ќе биде кај министерот. Од него зависи дали ќе има штрајк. Нашиот став останува ист, ако не повика на средба оваа недела и испорача конкретни резултати на нашите барања одлуката ќе биде променета, порача Неделков од работен состанок на Синдикатот во Куманово.Претходна статија

УТВРДЕНА ПОТРЕБАТА ОД ДОНЕСУВАЊЕ НА ЗАКОНОТ ЗА ЈАВНО ОБВИНИТЕЛСТВО

Следна статија

ЖАРКО ЛУКОВСКИ ДАДЕ ДОПОЛНИТЕЛЕН ИСКАЗ ВО ОБВИНИТЕЛСТВОТО ЗА „РЕКЕТ“

Најново од Вести

Ковачев: На местото на спомениците на окупаторската Црвена армија во Софија и во Пловдив да се постават споменици на Левски, Ботев, Гоце Делчев, Тодор Александров и Ванчо Михајлов

Бугарскиот европратеник од редовите на ГЕРБ-СДС Андреј Ковачев, даде интересна идеја за тоа што треба да