СТАПИ ВО СИЛА ПРИМИРЈЕТО МЕЃУ САД И ТАЛИБАНЦИТЕ

//

На полноќ, во Авганистан стапи во сила делумен прекин на огнот меѓу САД и Талибанците, што ќе им го отвори патот на американските трупи да се повлечат и да постигнат договор.

За време на седумдневниот период на „намалено насилство“, нема да бидат извршени поголеми напади, пренесува Танјуг.

Договорот за намалување на насилството е резултат на преговорите што ги водат САД и Талибанците повеќе од една година, при што не е вклучена авганистанска влада.

Талибанските власти рекоа дека „поволната безбедносна ситуација“ ќе се создаде пред потпишувањето на Доха и изразија надеж дека тоа ќе биде основа за мировни мисии низ целата земја и повлекување на странските трупи.

Помпео истакна дека мировниот договор на крајот ќе доведе до постојан прекин на огнот.

Претходна статија

ПРВО „ФИНАЛЕ“ ЗА ВАРДАР: ПОБЕДА НАД ПОРТО МОЖЕ ДА ЈА СМЕНИ СЕЗОНАТА!

Следна статија

ПРОЕКТ „СЛОБОДАР“: ПОДКАСТ ПЕНЗИСКИ СИСТЕМ

Најново од Вести

(Фото) Вандалски акт или фотошоп- кој успеа да избрише буква од името на македонистичкиот клуб во Благоевград, напишано од внатрешната страна на излогот на клубот?!

Организацијата „Нов Асном“ денеска преку соопштение испратено до медиумите во РС Македонија се обиде да направи