Стоилковски: СДСМ/ДУИ подготвени за рестрикции и ценовен шок за струјата

/

Состојбата со енергетската и финансиската криза во земјава е катастрофална и е далеку од справување и надминување на состојбите, изјави Стоилковски на денешната прес-конференција.

Тој додаде дека недостигот од електрична енергија и порастот на цената на електрична енергија на пазарот ќе предизвика реални безбедносни предизвици коишто може да рефлектираат и економски, социјални и безбедносни појави со негативни последици.

„Овој план со којшто е опфатен делокругот на полицијата и безбедноста во услови на енергетска криза и рестрикции е документ од 16 ноември за функционирање, цитирам, ‘во услови на енергетски колапс и рестрикции’. И документ веќе во сила којшто предвидува: ‘Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика засилено ќе ги следи социјалните мрежи заради откривање на лица кои поттикнуваат или повикуваат на нарушување на јавен ред и мир и вршење на други кривични дела’“,изјави Стоилковски.

Според него, со овој документот на власта на СДСМ/ДУИ признава катастрофа во енергетската состојба, признава дека нема решение и дека се подготвува за најлошото – рестрикции и цена на струјата којашто ќе предизвика нарушување на јавен ред и мир, дека се можни безбедносни предизвици, па се воведува документ за посебен режим на полицијата и следење на социјални мрежи и спречување на организирање протести или други реакции за поскапувањето и рестрикциите на струјата

„СДСМ/ДУИ ја колабираа македонската економија, граѓаните ги изложија на здравствен, економски и енергетски колапс, а овој документ тоа го докажува. Ова е нивно признание“, изјави Стоилковски.Од опозициската ВМРО-ДПМНЕ сметаат дека што поскоро се организираат избори, што поскоро се смени власта тоа побрзо Македонија ќе почне процес на излегување од кризите.

Извор: Temite

Претходна статија

Митева: Власта мора да даде одговори и да понесе одговорност за автобуската несреќа

Следна статија

Груби – Гир: Спорот со Бугарија треба што поскоро да се реши, време е за датум

Најново од Вести