|

Светските лидери: Израел треба да се откаже од катастрофалната операција во Рафах

Светските лидери предупредуваат на катастрофални последици за 1,5 милиони Палестинци заробени во Рафах доколку Израел не се откаже од најавената силна операција во тој град во Газа.

Австралија, Канада и Нов Зеланд го предупредија Израел во ретка заедничка изјава „да не оди по тој пат“.

„Продолжена воена операција би била катастрофална. Цивилите немаат каде да одат на друго место“, пишуваат тие во соопштението.

Воената кампања на Израел протера стотици илјади Палестинци во најјужниот град Газа, каде што побараа засолниште во голем импровизиран камп во близина на границата со Египет.

И покрај притисокот од странски влади и хуманитарни агенции, Израел инсистира да навлезе во Рафах со цел да ги елиминира баталјоните на Хамас.

„Ќе се бориме до целосна победа, што вклучува силна акција во Рафах откако ќе дозволиме цивилното население да ги напушти борбените зони“, изјави израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху.

Неговите најави за инвазија на Рафах доаѓаат во време кога посредниците брзаат да посредуваат за примирје во четиримесечната војна што израмни огромни делови од Газа, расели поголем дел од населението и ги турна луѓето на работ на гладта.

„Ако израелскиот напад врз Рафа продолжи, ризикот од злосторства е сериозен, реален и голем“, рече во средата, Алис Ваириму Ндериту, специјален советник на Обединетите нации за спречување на геноцид.

Посредниците од Соединетите Држави, Катар и Египет се обидуваат да постигнат договор во Каиро со кој би се запреле борбите и ќе бидат ослободени околу 130 заложници во Газа во замена за палестинските затвореници кои ги држел Израел.

„Израел не доби никаков нов предлог од Хамас во Каиро за ослободување на нашите заложници“, велат од канцеларијата на Нетанјаху откако израелските медиуми објавија дека на делегацијата на земјата и било кажано да не се враќа на преговорите додека Хамас не ја омекне својата позиција.

Иако директно не ги коментираше медиумските извештаи, Нетанјаху рече: „Инсистирам Хамас да се откаже од своите налудничави барања, а кога ќе се откажат од тие барања, можеме да продолжиме напред“.

Директорот на ЦИА Вилијам Барнс се приклучи на разговорите во вторникот со Дејвид Барни, шеф на израелската разузнавачка служба Мосад, додека делегација на Хамас вчера беше во Каиро.

Претседателот на палестинската управа Махмуд Абас, кој управува со Западниот Брег, окупиран од Израел, го повика Хамас „брзо“ да се согласи на прекин на огнот и да престане со понатамошната трагедија за Палестинците.

Преговорите за прекин на огнот влегуваат во трет ден, а израелската армија продолжува да ја бомбардира Газа. Министерството за здравство со кое раководи Хамас денеска објави дека 107 лица, „главно жени и деца“, биле убиени во нападите во текот на ноќта.

Слични Објави