Во Скопје отворен Почесен конзулат на Грузија

/

Во Република Северна Македонија денеска е отворен Почесен конзулат на Грузија со седиште во Скопје, со кој ќе раководи проф. д-р Марко Андонов, декан на Факултетот за правни науки при Универзитет Американ Колеџ Скопје.

Конзултатот треба да даде нов импулс во продлабочувањето на соработката помеѓу двете држави и народи во повеќе области по воспоставувањето на дипломатските односи меѓу Скопје и Тбилиси во 2019 година. На отворањето во присуство на претставници на деловната и академската заедница, МНР и дипломатскиот кор, како и државјани на Грузија кои живеат и работат во Република Северна Македонија. свои куси обраќање имаа почесниот конзул Андонов и амбасадорката на Грузија за С Македонија, со седиште во Скопје, Тамара Лилуашвили.

Претходна статија

Георгиев: Бугарија очекува конкретни чекори и гаранции од Скопје за да се согласи за првата меѓувладина конференција со ЕУ

Следна статија

Украина нема да дозволи транзит на руски гас додека не ги контролира гасоводите

Најново од Вести