СЗО ПОЧНУВА ПОСТАПКА ЗА СЕРТИФИЦИРАЊЕ НА РУСКАТА ВАКЦИНА „СПУТНИК В“

loading...

Светската здравствена организација (СЗО) ќе јаапочне постапката за сертифицирање на вакцината против коронавирусот – „спутник В“ на 22 јануари, изјави портпаролот на Рускиот фонд за директни инвестиции.

„На 22 јануари СЗО ќе почне со постапката за проверка на документацијата за регистрација на вакцината ’спутник В’“, изјави претставникот на Фондот.

Претходно, претставникот на СЗО во Русија, Мелита Вујновиќ, објави дека производителите на руската вакцина против коронавирусот „спутник В“ поднеле барање за сертифицирање на вакцината до Светската здравствена организација во Женева, пренесува „Спутник“.


loading...

Вакцината „спутник В“, произведена од Институтот за научно истражување „Гамалеја“, на 11 август доби потврда за регистрација од руското Министерство за здравство, со што стана првата регистрирана вакцина против коронавирусот во светот.