СЗО: Се подготвуваме за можни „хемиски напади“ во Украина

/

Ханс Клуге, директор на Регионалната канцеларија на СЗО за Европа, денеска изјави дека телото се подготвува за можни „хемиски напади“ во Украина.

„Со оглед на неизвесноста на моменталната ситуација, нема гаранција дека војната нема да се влоши“, рече Клуге во изјавата испратена до новинарите од Лавов во Украина, пренесува „Ројтерс“.

Тој рече дека СЗО ги разгледува сите можни сценарија и смислува одговор за различни ситуации кои би можеле да го погодат народот на Украина.

Извор: Temite

Претходна статија

Градинките не смеат да бидат затворени поради штрајкот, предупредува Министерството за труд и социјална политика

Следна статија

Поранешни германски министри поднесоа кривични пријави против Путин и други руски претставници

Најново од Вести