Украден украински воен авион на аеродромот во Кабул, никој не знае кој е во него

/

Украински авион кој пристигна во Авганистан за да ги евакуира Украинците е киднапиран од неидентификувани лица кои го пренасочиле кон Иран.

Веста ја потврди заменик -министерот за надворешни работи на Украина, Евхен Јенин.

„ Минатата недела, нашиот авион беше киднапиран од други луѓе. Во вторникот, нашиот авион беше практично украден за да лета за Иран со неидентификувана група патници на летот, наместо да превезува Украинци. Нашите следни три обиди за евакуација исто така беа неуспешни, бидејќи нашите луѓе не можеа да влезат на аеродромот“, рекол Јенин, пренесе руската агенција Тасс.

Според него, киднаперите биле вооружени.Целиот напис прочитајте го овде.

Извор: Темите

Претходна статија

(Видео)Билјарски: Иван Михајлов е кошмарот на македонизмот

Следна статија

ВМРО-ДПМНЕ: Наместо мерки против корона, Заев и Филипче со скапа кампања пред избори

Најново од Вести