|

Украина: Русија собира сили во близина на Харков, но недоволно за голем напад

Русија ги собира силите во близина на северниот дел на украинскиот регион Харков, каде што започна офанзива овој месец, но сè уште нема доволно војници за голем напад во областа, изјави главниот командант на Украина.

Украина соопшти дека ја стабилизирала линијата на фронтот во североисточниот регион Харков, каде што руските сили започнаа прекугранична офанзива на 10 мај, што отвори нов фронт во 27-месечната војна и ги развлече помалку бројните сили на Киев.

Генерал-полковник Олександар Сирски рече дека Русија продолжува да испраќа дополнителни полкови и бригади од други области и полигони за обука за да ги зголеми своите сили на две главни линии на напад на северот на регионот Харков.

Ова ја вклучува областа Стрилеча-Липци помеѓу две мали села и околината на пограничниот град Вовчанск каде што се водеа улични борби. „Овие сили во моментов не се доволни за офанзива од големи размери и за пробив на нашата одбрана“, рече Сирски во изјавата за апликацијата за пораки Телеграм.

Украинскиот Генералштаб соопшти дека неговите сили продолжуваат да ги зајакнуваат нивните одбранбени линии во областа и го одбиле рускиот напад во четвртокот во близина на селото Старица на Харковскиот фронт.

Портпаролот на Националната гарда Руслан Музичук изјави дека руските сили не постигнале никаков напредок во регионот Харков во текот на изминатиот ден. Сирски рече дека „создавањето резерва за муниција“ на Украина ги намали и офанзивните способности на руските сили.

Соединетите Американски Држави конечно одобрија голем пакет помош за Украина во април по неколку месеци одложување. Американскиот државен секретар Ентони Блинкен во средата рече дека американското оружје што е испорачано помага да се стабилизираат украинските борбени линии..Слични Објави