|

Украинската полиција со автомати упадна во Киевско-Печерската лавра

Украинската полиција вооружена со автоматско оружје денеска упаднала во просториите на Киевско-Печерската лавра и ги блокирала влезовите, соопшти Сојузот на православните новинари на Украина, пренесува „РИА новости“.

„Полицијата дојде на територијата на манастирот, блокирајќи го влезот во просториите,“ објавено е на каналот на сојузот на Телеграм.

Вооружените полицајци на влезот од галеријата Ближи катакомби биле пресретнати од парохјаните, кои побарале од нив да го покажат судскиот налог кој ги оправдува нивните постапки. Насобраните парохијани го пееле велигденскиот тропар „Христос воскресе од мртвите“.

Меѓутоа, ситуацијата почнала да ескалира, па верниците почнале да ги туркаат припадниците на безбедносните сили од влезот, врескајќи им да се срамат, но полицајците не реагираат на ескалацијата и не се повлекуваат.

Претходно, адвокатот на лаврата, Нитика Чекман, кој ги застапува интересите на канонската Украинска православна црква (УПЦ), посочи дека претставници на споменикот на културата Киевско-печерска лавра утринава без судска одлука незаконски упаднале во една од просториите на манастирот и ја запечатиле.

„Претставници на националниот споменик во придружба на полиција го оштетија имотот на манастирот. Тие ги искршиле бравите, влегле во просториите на 39. блок и го запечатиле. Полицајците не ги пуштија внатре претставниците на манастирот и на тој начин се вмешаа во незаконското постапување на претставниците на националниот споменик,“ вели Чекман.

Верниците подоцна ја скршиле вратата и влегле во просторијата на лаврата, која претходно била запечатена и во која имало лица кои полицијата ги затворила.

Конфликтот околу Киевско-Печерската лавра ескалираше откако украинското Министерство за култура еднострано и без судска одлука го раскина договорот за закуп и побара монасите на канонската УПЦ да го напуштат манастирот до 29 март.

Ним им беше дозвоено да останат само под еден услов: ако се префрлат во расколничката Православна црква на Украина.

Како што изјави игуменот на манастирот, митрополитот Павел, монасите на УПЦ имаат намера да останат во манастирот до крај. Игуменот беше ставен во домашен притвор под обвинение за поттикнување секташка омраза и поддршка на дејствата на Русија.

Во изминатата година, украинските власти го организираа најжестокиот прогон на УПЦ во поновата историја на земјата. Осврнувајќи се на нејзината поврзаност со Русија, локалните власти во различни региони на Украина одлучија да ја забранат работата на УПЦ, а до парламентот во Киев беше поднесен предлог-закон за нејзина де факто забрана во Украина.

Службата за безбедност на Украина почна да покренува кривични постапки против свештенството на УПЦ и да спроведува контраразузнавачки мерки – претреси на епископи и свештеници во цркви и манастири – во потрага по докази за наводна „антиукраинска активност“.

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков изјави дека Русија жестоко ги осудува акциите на украинската полиција во Киевско-Печерската лавра.

„Нашиот став е многу добро познат и е конзистентен. Ние одлучно ги осудуваме овие дејства“, изјави Песков.

 

 

Слични Објави