|

Ураганот Берил се засилува додека се приближува до Тексас

Смртоносниот ураган Берил се засилува додека се приближува до брегот на Тексас, во близина на градот Хјустон, соопшти денеска Националниот центар за урагани на САД.

Во соопштението се прецизира дека ураганот Берил се наоѓа на околу 170 километри источно од градот Корпус Кристи, придружен со ветрови чија максимална брзина достигнува 120 километри на час, пренесува Ројтерс.

Жителите на Тексас се подготвуваат за пристигнување на силна бура која веќе остави големи последици во делови од Мексико и Карибите.Слични Објави