(Видео) Бучковски сака „со кроце со благо“

/

Поранешниот специјален пратеник на РС Македонија во Бугарија, проф. д-р Владо Бучковски беше специјален гостин во емисијата „Говори сега“ на Бугарската национална телевизија.

Бучковски ја потврди тезата дека степенот на говор на омраза од македонска страна се зголемил поради ветото на Бугарија, но не даде јасни одговори на прашањата кога историската комисија ќе покаже реални резултати и кога Бугарите ќе станат дел од македонскиот Устав.

Погледнете го гостувањето на Бучковски во видеото што следи:Претходна статија

Младинци од РС Македонија ја посетија Софиската света митрополија

Следна статија

Османи пред БНТ: Сите прашања за нашиот однос кон Бугарија од времето на Југославија мора да се поправат

Најново од Видео

(Видео) Проф. Павлов: Ги повикувам на дијалог двата синода во Софија и во Скопје, БПЦ треба да заземе поактивна позиција во однос на црквата во РС Македонија

Македонската православна црква би требало да биде автономна во рамките на Константинополската патријаршија или да речеме