| |

(Видео) Милотинова: Во РС Македонија нема мнозинство за внесување на Бугарите во Уставот, но има мнозинство за имињата на бугарските здруженија во земјата

Отворањето на клубот во Благоевград е невешт обид да се оттргне вниманието од главните прашања со кои се соочува Скопје во однос на евроинтеграциите. Ова го изјави познатата бугарска новинарка Милена Милотинова за Бугарската национална телевизија, како коментар за вчерашното отворање на т.н. македонски клуб „Никола Вапцаров“ во Благоевград.

Милотинова нагласи дека за време на посетата на претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен таму, таа недвосмислено изјавила дека очекува Скопје да ги направи уставните измени потребни за почеток на преговорите со ЕУ – една од нив е да ги вклучи Бугарите во Уставот.

„Веднаш по заминувањето на Урсула фон дер Лајен од Скопје, претседателот Стево Пендаровски рече дека вклучувањето на Бугарите во Уставот не е приоритет за Северна Македонија во оваа фаза. Лично се прашувам дали тамошната политичка елита има желба брзо да ги преземе неопходните чекори наведени во преговарачката рамка за која се согласија не само 27-те членки на ЕУ, туку и самата Северна Македонија“, коментира Милена Милотинова.

Според неа, никој во парламентот не бара уставно мнозинство за внесување на Бугарите во Уставот на земјата, но без никаков проблем се собрало уставно мнозинство за законските решенија во однос на имињата на бугарските клубови во РС Македонија.Слични Објави