(Видео) На Задушница пред бугарското воено гробиште во Цапари, битолско

/

Денеска на Архангелова (Војничка) Задушница се одржа комеморација на бугарските воени гробишта во село Цапари, битолско, јавува БГНЕС. На настанот освен официјалните претставници од Бугарија, беа присутни и членови на здруженија на граѓани на РС Македонија со бугарска етничка припадност, а исто така и претставници на воениот дипломатски кор, вклучително и од САД.

Во Цапари се закопани загинатите бугарски војници и офицери во битката кај врвот Црвена стена во 1917 г., нарекувана уште и „македонската Шипка.“Претходна статија

(Видео) Ноев: Романтиката заврши- Бугарија бара Бугарите да бидат рамноправни со сите останати делови од народи во РС Македонија

Следна статија

Во „Рајко на пладне“

Најново од Видео

(Видео) Бугарскиот амбасадор Ангел Ангелов: Општина Штип ќе се вклучи во иницијативата „Стоп за домашното насилство-Биди храбра“ на мојата сопруга Билјана

Неговата екселенција Ангел Ангелов, амбасадор на Република Бугарија во РС Македонија ја изрази својата благодарност и