|

(Видео) Почна евакуацијата на Родос, пожар избувна и на Крит: Огнот прави пустош низ Грција

Пожарникарите трет ден продолжуваат да се борат со пожарите во Грција на три главни фронта, кои се уште горат во западна Атика, Лутраки и Родос.

Ноќта беше особено тешка во сите три области, а утрово воздушни средства повторно беа вклучени во борбата со огнената стихија, пренесува „Катимерини“.

Како што соопшти денеска претставникот на Противпожарната служба, Василис Ватракојани, на три главни фронта дејствуваат противпожарни сили, односно пет авиони и осум хеликоптери се распоредени во западна Атика, четири авиони и три хеликоптери во Лутраки и три авиони и три хеликоптери на Родос.

Συνδρομή της ΕΛ.ΑΣ. στην αντιμετώπιση των #πυρκαγιών.
Σήμερα στη #Μάνδρα επιχειρούν 143 αστυνομικοί με 36 οχήματα και 2 #Αίαντες, έχοντας προβεί σε απεγκλωβισμό 318 πολιτών & 16 ζώων.
Στο #Λουτράκι επιχειρούν 40 αστυνομικοί με 20 οχήματα, έχοντας προβεί σε 6 απεγκλωβισμούς. pic.twitter.com/2HQVbzcPUn

— Ελληνική Αστυνομία (@hellenicpolice) July 18, 2023

Јужноегејскиот регион и општина Родос почнаа со евакуација на селата Елеусис, Салаку, Димили и планинскиот масив на пророкот Илија, каде се наоѓа хотелот Елафос, од кој гостите беа евакуирани по наредба на Противпожарната служба.

Нов пожар избувна во областа Сфакија, во Ханија на Крит. Пожарот ја зафатил ниската вегетација, а пожарникарите се борат да го локализираат пожарот кој е многу отежнат поради силниот ветер. Во овој момент населбите не се загрозени.

Пожарот во Дервенохорија повторно се разгоре, особено во месноста Стефани, а пожарникарите сега сите сили ги пренасочуваат таму, за пожарот да не стигне до автопатот и до рафинеријата.

Пожарникарите мака мачат да го локализираат огнот бидејќи метеоролозите најавуваат засилен ветер од пладне, што многу ќе ја отежне ситуацијата.

Συνδρομή της ΕΛ.ΑΣ. στην αντιμετώπιση των #πυρκαγιών.
Σήμερα στη #Μάνδρα επιχειρούν 143 αστυνομικοί με 36 οχήματα και 2 #Αίαντες, έχοντας προβεί σε απεγκλωβισμό 318 πολιτών & 16 ζώων.
Στο #Λουτράκι επιχειρούν 40 αστυνομικοί με 20 οχήματα, έχοντας προβεί σε 6 απεγκλωβισμούς. pic.twitter.com/2HQVbzcPUn

— Ελληνική Αστυνομία (@hellenicpolice) July 18, 2023Слични Објави