ВИДЕО: ПОМПЕО ПРЕЧЕКАН ВО ГРЦИЈА СО ПАЛЕЊЕ НА АМЕРИКАНСКОТО ЗНАМЕ И „ОДИ СИ ДОМА !“

/

Во текот на посетата на американскиот државен секретар Мајкл Помпео на Грција, група демонстранти, кои се движеа кон американската амбасада во Атина, се судрија со полицијата, која употреби солзавец за да ги растера.

Претходно, неколку стотици демонстранти се собраа на плоштадот Синтагма, извикувајќи „Американци, убијци на народот“ во знак на протест против измените на одбранбениот договор меѓу двете земји, кој се однесува на американските воени бази во Грција.

Тие носеа транспаренти со натписи „Помпео оди си дома„ и „НЕ за договор на Грција и САД“.Во текот на посетата на Грција, Помпео рече дека односите на двете земји никогаш не бил посилни и порача дека е уверен дека Грција може да биде столб на стабилноста во регионот.

Извор: ТВ Стар

Претходна статија

ВОНРЕДНИ ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ ВО КОСОВО

Следна статија

ПОСЛЕДНА ШАНСА ЗА БОКИ 13 И КАТИЦА ЈАНЕВА ДА НАПРАВАТ УВИД НА ДОКАЗИТЕ ПРОТИВ НИВ

Најново од Вести

Ковачев: На местото на спомениците на окупаторската Црвена армија во Софија и во Пловдив да се постават споменици на Левски, Ботев, Гоце Делчев, Тодор Александров и Ванчо Михајлов

Бугарскиот европратеник од редовите на ГЕРБ-СДС Андреј Ковачев, даде интересна идеја за тоа што треба да