(Видео) Свечена церемонија пред Владата, пристигна косовската делегација на чело со Албин Курти

//

Пред Владата беше организирана церемонија за официјален пречек по што следува тет-а-тет средбата на премиерите Зоран Заев и Курти.

Според агендата, предвидени се и билатерални средби на министрите од владите на двете земји.

Заедничката седница на владите ќе се одржи веднаш по средбите на премиерите и министрите и на неа, според најавите, ќе бидат потпишани повеќе меморандуми и договори за соработка од областа на инфраструктурата, дијаспората, енергетиката, економијата, туризмот безбедноста, иноваци и технолошки развој.Во завршницата на овој настан, премиерите Заев и Курти во 13:30 часот ќе одржат прес-конференција.

Извор: Zoom.mk

Претходна статија

Менча Карничева- симбол на борбата за слобода на една ерменска женска бригада

Следна статија

Заев: Зошто да поднесам оставка, за да Мицкоски биде премиер?!

Најново од Вести