|

Телото на Навални пристигна во црква, насобраните го скандираат неговото име, Кремљ се закани

Погребната кола со телото на Алексеј Навални пристигна во црквата во Марина, место на периферијата на Москва.

Комеморацијата требаше да започне во 12 часот по македонско време.

Снимката споделена од тимот на Алексеј Навални покажува голема толпа луѓе која го скандира неговото име и ракоплеска додека погребната кола пристигнува пред црквата.

Во околината на црквата се присутни бројни полициски сили.

Кремљ: Неодобрените собири претставуваат прекршување на законот

Кремљ вели дека секој неодобрен собир за Алексеј Навални, кој беше жесток критичар на Владимир Путин, би бил кршење на законот.

Портпаролот Дмитриј Песков пред новинарите изјави дека нема да дава никаква оценка за Навални како политичка личност и дека нема што да им каже на неговите роднини.Слични Објави