|

Вкупно 15 починати и 361 нов случај на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 3.028 тестирања, а регистрирани се 361 нов случај на Ковид-19, и тоа во: Скопје – 166, Прилеп – 41, Битола – 30, Кавадарци – 22, Кочани – 14, Куманово и Велес по 12, Тетово – 8, Гевгелија – 6, Неготино, Радовиш и Делчево по 5, Кичево, Берово, Валандово и Македонски Брод по 4, Струмица – 3, Гостивар, Штип, Охрид, Богданци и Пехчево по 2 и по еден заразен во Крива Паланка, Пробиштип, Кратово, Демир Хисар, Крушево и Дојран.

Во текот на изминатото деноноќие пријавени се 8 починати лица – 4 од Скопје (61, 71, 71 и 83 години), 3 од Битола (70, 74 и 84 години) и едно починато лице од Куманово (47). Сите пријавени се починати во болнички услови.

Во согласност со регистарот на починати со дијагноза Ковид-19 од „Мој термин“, дополнително се пријавени 7 смртни случаи во периодот од 26 ноември до 8 декември. Меѓу починатите, тројца се од Тетово и по двајца од Скопје и Гостивар. Лицата биле на возраст од 47 до 88 години, а од нив черворица се починати во домашни, а тројца во болнички услови.

Во изнинатите 24 часа регистрирани сe и 433 оздравени пациенти, и тоа од: Скопје – 182, Битола – 37, Прилеп – 32, Куманово – 23, Штип – 21, Кавадарци – 20, Гевгелија – 14, Тетово – 13, Струмица – 11, Велес и Делчево по 10, Кочани – 8, Крива Паланка – 6, Берово и Охрид по 5, Неготино, Радовиш, Валандово и Македонска Каменица по 4, Македонски Брод и Кратово по 3, Кичево, Богданци, Демир Хисар, Виница и Демир Капија по 2 и по еден оздравен од Крушево, Дојран, Свети Николе и Ресен.

Направените 3.028 теста се преку: ИЈЗ – 312, ЦЈЗ Скопје – 47, ЦЈЗ Битола – 63, ЦЈЗ Прилеп – 44, ЦЈЗ Тетово – 9, ЦЈЗ Куманово – 74, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби – 1, Судска медицина – 3, лабораторија во болницата во Козле – 18, УК Пулмологија со алергологија – 2, „Жан Митрев“ („Филип Втори“) – 80, „Авицена“ – 156, „Биотек“ – 220, „Систина“ – 77, лабораторија „Лаор“ – 114, „Синлаб“ – 16, „Ремедика“ – 12, „Плодност“ – 49, „Генеа“ – 13, „Никоб лаб“ – 365, „ВФВ медикал“ – 54, „Ели медика“ – 49, „Ројал медика“ – 27, „Спектра-ММ“ – 10, „Рапид лаб“ – 4, „Жан Митрев Струмица“ – 17, „Нова лаб дијагностика“ – 4, ЈЗУ и ПЗУ (рапид-тест) – вкупно 1.188.

Досега во земјата се направени вкупно 1.496.479 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани од почетокот на епидемијата изнесува 218.723, бројот на оздравени пациенти е 205.303, на починати е 7.710, а бројот на активни случаи изнесува 5.620.

Според епидемиолошките анализи, во моментот дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 95.753, Активни 2.739
Куманово 12.979, Активни 178
Тетово 11.361, Активни 79
Прилеп 10.426, Активни 348
Битола 8.913, Активни 484
Гостивар 8.077, Активни 21
Велес 7.374, Активни 167
Кавадарци 7.142, Активни 245
Штип 6.635, Активни 97
Охрид 6.560, Активни 209
Струмица 6.160, Активни 105
Кичево 4.241, Активни 45
Кочани 4.055, Активни 111
Струга 3.913, Активни 35
Гевгелија 2.828, Активни 75
Неготино 2.586, Активни 42
Свети Николе 2.128, Активни 39
Крива Паланка 1.914, Активни 65
Ресен 1.770, Активни 60
Радовиш 1.765, Активни 62
Берово 1.470, Активни 54
Дебар 1.456, Активни 0
Делчево 1.435, Активни 99
Виница 1162, Активни 15
Пробиштип 1.128, Активни 23
Валандово 962, Активни 41
Кратово 779, Активни 25
Богданци 648, Активни 18
Демир Хисар 623, Активни 49
Крушево 596, Активни 32
Македонски Брод 510, Активни 16
Демир Капија 426, Активни 2
Македонска Каменица 421, Активни 23
Пехчево 355, Активни 9
Дојран 172, Активни 8

Слични Објави