ВМРО-ДПМНЕ предлага 15 мерки за спречување на ширењето на Делта-сојот

/

По предупредувања веќе подолг период дека и на Македонија и се заканува потенцијално ширење на делта сојот на министерот Венко Филипче му текна дека навистина требало мерки, вели Игор Николов, претседател на Комисијата за здравство на ВМРО-ДПМНЕ.

Како што вели тој, додека Филипче најавува дека допрва ќе се разгледува воведување на мерки, неговата партија предлага 15 мерки за спречување на ширењето на Делта-сојот.

Накратко, ова се мерките:  1. Професионализација на Комисијата за заразни болести;
  2. Забрзување на вакцинацијата против Ковид-19;
  3. Зголемување на контролата на границите;
  4. Достапност на тестирање за Ковид-19;
  5. Јасен и прецизен „Бел план” за здравствениот систем при нов бран на Ковид-19;
  6. Зголемување на достапноста за рендген и лабораториските анализи за пациенти со Ковид-19; Целиот напис можете да го видите овде.

Извор: Zoom.mk

Претходна статија

Европратениците гласаа „ЗА“ Бугарија и Романија да влезат во Шенген зоната

Следна статија

Засега нема рестриктивни мерки на границите

Најново од Вести