ВО 24 ГРЧКИ ГРАДОВИ ЌЕ СЕ ПРОТЕСТИРА ЗА „ГРЧКИОТ КАРАКТЕР НА ИМЕТО МАКЕДОНИЈА“

//

Во 24 градови низ цела Грција, за денеска се најавени протести за одбрана на грчкиот карактер на името Македонија. Организаторите ги повикуваат граѓаните масовно да учествуваат со грчки, а не со партиски знамиња, а како  централен собир ќе се смета протестот што ќе се одржи во градот Пела, родниот град на Александар Велики. Според последните информации протестите се поддржани од локалните власти, а ќе има и организиран превоз со автобуси од селата и градовите каде што нема да има протести. Протести ќе почнат во 19.30 часот по локално време.

 

Претходна статија

ДАЛИ БУГАРИЈА ЌЕ ГИ БРОИ БУГАРИТЕ ВО МАКЕДОНИЈА?!

Следна статија

ВМРО-ДПМНЕ: ВРЕМЕ Е ДА СЕ СТАВИ КРАЈ НА КРИМИНАЛНИТЕ ПОЛИТИКИ НА ЗАЕВ И КАРТЕЛОТ

Најново од Вести