Во Кабул убиени најмалку тројца американски војници

/

Две силни ексползии се случиле денеска во главниот град на Авганистан, во кои има мртви и повредени.

Најмалку тројца американски војници загинале во аеродромот на Кабул, известува агенцијата Ројтерс.

Портпаролот на Пентагон, Џон Кирби потврди дека настрадале американски војници без да даде дополнителни детали.

Жртви има и меѓу авганистанските цивили, а повредените се згрижени.Британските служби изминатите денови предупредувале за вакви крвави напади во Авганистан откако талибанците ја преземаа власта во земјата.

Извор: Zoom. mk

Претходна статија

Камчев нуди гаранција од 2 милиони евра да излезе од затвор

Следна статија

МЗ: Вчера се аплицирани 11.883 вакцини

Најново од Вести