| |

Во Лондон се одржа хуманитарна вечера за поддршка на изградбата на бугарската црква „Св. Јован Рилски“ во британската престолнина

Синоќа во Лондон на хуманитарна вечера во салата „Белгравија“ беа собрани 140.000 фунти за изградбата на бугарската црква „Свети Јован Рилски“ во престолнината на Обединетото Кралство, соопшти Светиот синод на Бугарската православна црква
Хуманитарниот настан беше организиран од истакнати претставници на бугарската заедница во Обединетото Кралство, под благослов на Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Антониј, под покровителството на амбасадорот на Бугарија во Лондон Марин Рајков и со поддршка на принцот Кирил Преславски.

Вечерта ја разубавија со настап на младите музичари и светски познатата виолинистка Мила Георгиева, која го изведе делото „Пирин“ од композиторката Добринка Табакова, композиторка на оркестарот на Би-Би-Си. Талентираната виолинистка свири на виолина Страдивариус.

За време на вечерата, на гостите беа поздравени со видео обраќање на Ивајло Кунев, кој ги потсети на познатите и дарежливи индустријалци од бугарската историја, како Пенчо Семов, Ненчо Палавеев, Мито Орозов, Пимен Зографски, како и кралицата Јоана, со повик до гостите на вечерата, по примерот на нивните предци, да ја поддржат изградбата на новиот храм, новиот дом за сите Бугари во срцето на Лондон.

Апелот беше проследен со презентација на архитектот на проектот Карло Буги, кој зборуваше за предизвиците и иновативното архитектонско решение на новата православна црква, која ќе биде центар на бугарската заедница во англиската престолнина и ќе биде под духовната грижа на протоереј д-р Добромир Димитров.

Гостите на вечерата колективно собраа над 140.000 фунти за внатрешна декорација на новата црква, а собирањето средства продолжува.

Оние кои сакаат да се приклучат на кампањата за собирање средства за обнова и проширување на Бугарската православна црква во Лондон во зградата на Амбасадата на Република Бугарија можат да донираат на жиро сметката на Бугарската црква „Свети Јован Рилски ” во Лондон:
БУГАРСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЗАЕДНИЦА СВ.ЈОВАН РИЛСКИ ВО ЛОНДОН ЛОЈДС Банка
Sort Code: 30-96-26
Број на сметка 80397868
IBAN:
GB27LOYD30962680397868
BIC:
LOYDGB21446, информираат од бугарската амбасада во Лондон.Слични Објави