Во Охрид одбележани 13 години од трагедијата со бродот „Илинден“

//

Денеска се навршуваат тринаесет години од трагедијата на Охридското Езеро кога при потонувањето на бродот „Илинден“ животот го загубија 15 туристи од соседна Бугарија. Несреќата се случи на 5 септември 2009 година, во 10:30 часот.

Бродот „Илинден“ кој превезуваше 57 патници од Охрид за Свети Наум, како последица на механички дефект, претовареност и паника, се преврте и потона на околу 250 метри оддалеченост од брегот на езерото, кај автокампот „Елешец“.

На поклонението присуствуваа дипломати, претставници на Општина Охрид, капетани и луѓе кои учествуваа во спасувањето пред 13 години.Претходна статија

Почна штрајкот на матичните лекари, ќе се примаат само итни случаи

Следна статија

Обвинетите за убиството на Денис Тот не се чувствуваат виновни, судењето продолжува на 14 септември

Најново од Вести

(Фото) Вандалски акт или фотошоп- кој успеа да избрише буква од името на македонистичкиот клуб во Благоевград, напишано од внатрешната страна на излогот на клубот?!

Организацијата „Нов Асном“ денеска преку соопштение испратено до медиумите во РС Македонија се обиде да направи