|

Војна против Америка би била неподнослива катастрофа, предупреди кинескиот министер за одбрана

Кинескиот министер за одбрана, во своето прво јавно обраќање по преземањето на функцијата, рече дека војната против Америка ќе биде „неподнослива катастрофа“.

Генералот Ли Шангфу на самитот за безбедност рече дека некои земји ја забрзуваат трката на вооружување во Азија.

Тој изјави дека светот е доволно голем и за Кина и за САД и дека двете велесили треба да се обидат да најдат заеднички јазик.

Претходно Америка ја обвини Кина дека нејзиниот разурнувач извршил „небезбедни“ маневри во близина на брод на американската морнарица во Тајванскиот теснец.

Во саботата, американската морнарица соопшти дека кинески разурнувач пловел во близина на американски воен брод додека транзитирал низ Тајванскиот теснец заедно со канадски бродови.

Кина ги критикуваше двете земји за „намерно предизвикување ризик“. САД и Канада рекоа дека пловат таму каде што дозволува меѓународното право.

Генералот Ли, во говорот, рече дека Кина нема да дозволи поморските патроли на САД и нивните сојузници да бидат „изговор за создавање хегемонија во навигацијата“.

Запрашан за инцидентот во Тајванскиот теснец, тој рече дека земјите надвор од регионот ги зголемуваат тензиите.

На самитот во Сингапур, американскиот секретар за одбрана Лојд Остин ја прекори Кина што одби да одржи воени разговори.

Висок кинески воен функционер, генерал-полковник Јинг Џијанфенг, рече дека нема простор за компромис за Тајван, бидејќи ги обвини САД за мешање во регионалните работи.

Одлуката на Вашингтон да го зголеми бројот на ротирачки трупи во регионот, може да го зголеми ризикот од конфликт, изјави Џијанфенг за новинарите на маргините на самитот.

Слични Објави