|

(Вознемирувачко видео) Најмалку 16 загинати во руски напад на пазар во Украина, снимен моментот на бомбардирањето

Најмалку 16 лица загинаа во руското бомбардирање на пазар во Костијантинивка, град на истокот на Украина, објави на социјалните мрежи украинскиот претседател Володимир Зеленски, а пренесуваат светските агенции.

In the middle of the day, russian terrorists hit a market in Kostantinivka, Donetsk region, with a ballistic missile. There are numerous victims, with 16 reported killed as of now. Rescue operations of local civilians are continuing. pic.twitter.com/CcFzwhLPeG

— Defense of Ukraine (@DefenceU) September 6, 2023

„Руската терористичка артилерија уби 16 луѓе во градот Костијантинивка, во областа Доњецк“, напиша Зеленски, додавајќи дека биле погодени пазар, продавница и аптека.

„За жал, бројот на загинати и повредени може да се зголеми“, рече тој.

Volodymyr Zelenskyy: “When someone in the world still attempts to deal with anything Russian, it means turning a blind eye to this reality. The audacity of evil. The brazenness of wickedness. Utter inhumanity.

At this moment, the attack by Russian terrorists has killed 16 people… pic.twitter.com/atSK74UNOF

— NEXTA (@nexta_tv) September 6, 2023

Костјантинивка е во близина на линијата на фронтот.

„Ова руско зло мора да се победи што е можно поскоро“, додаде Зеленски.

Властите во Москва се уште не го коментирале нападот.

Во нападот се повредени најмалку 31 лице. Уништени се 20-тина дуќани, а оштетена е и една станбена зграда. Целосно изгореле неколку автомобили.

Акцијата за спасување продолжува, повеќе луѓе се заробени под урнатините.Слични Објави