XIAOMI ИНВЕСТИРА 10 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ ВО ЕЛЕКТРИЧНИ ВОЗИЛА

/

Производителот на паметни телефони Xiaomi во вторникот стана уште една кинеска компанија што влезе во растечката индустрија на електрични возила на најголемиот светски пазар на автомобили, најавувајќи инвестиција од 10 милијарди долари во секторот електрични возила во текот на следната деценија.

Компанијата, која веќе е меѓу најголемите производители на паметни телефони во светот, во изјавата на берзата во Хонг Конг рече дека ќе основа подружница за својот бизнис во секторот за паметни електрични возила, со инвестиција од 10 милијарди јуани (1,52 милијарди долари) ) во почетната фаза.АФП.

Според предвидувањата, продажбата на нови електрични возила ќе учествува со половина од вкупната продажба на нови возила во Кина до 2035 година.

Глобалните производители на автомобили се надеваат на растечка електрична иднина, со Кина во првите редови како база на клиенти и центар за производство.

Во вторникот, од Xiaomi изјавија дека нејзиниот извршен директор Леи Џун, исто така, ќе биде шеф на бизнисот со новите електрични возила.Компанијата е уште една во низата кинески компании кои започнаа со паметна мобилност. Компанијата за пребарување Baidu во јануари објави дека склучила партнерство со производителот на автомобили Zhejiang Geely Holding Group за производство на интелигентни електрични возила.

Веќе, кинеските брендови бележат зголемување на интересот за инвеститорите, а XPeng и Li Auto излегоа во јавноста минатата година во САД.

Етаблираните меѓународни играчи во автомобилската индустрија, вклучително и Фолксваген и БМВ, исто така се посветија на својата електрична иднина, со целосно електрични модели да се произведуваат во Кина.

Техничкиот гигант неделава отвори нов производствен капацитет во Истанбул, Турција.

Претходна статија

ЕУ ЌЕ ДИСТРИБУИРА ПОГОЛЕМО КОЛИЧЕСТВО ВАКЦИНИ НА НАЈЗАГРОЗЕНИТЕ ЧЛЕНКИ

Следна статија

ЕВРОВИЗИЈА ЌЕ СЕ ОДРЖИ СО ОГРАНИЧЕН БРОЈ ГЛЕДАЧИ ВО АРЕНАТА

Најново од Вести