ЗАЕВ: АКО ДО 15 СЕПТЕМВРИ НЕ НАЈДЕМЕ РЕШЕНИЕ ЗА НОВОТО ОБВИНИТЕЛСТВО, ЌЕ СЕ НАЈДЕМЕ ВО НЕПРИЈАТНА СИТУАЦИЈА

//

„Ако до 15 септември не се донесе законот за новото Обвинителство, завршува мандатот на шефот на СЈО, но останува мандатот на обвинителството, кој трае уште една година. Тогаш државата ќе биде во непријатна состојба да изнаоѓа непосакувани начини за да продолжи да работи ЈО“- изјави Зоран Заев за време на заедничката прес конференција со помошникот државен секретар на САД, Филип Рикер.

„Државата мора да го најде начинот, мора да продолжи да работи како и институциите на системот. Затоа целта е да бидеме одговорни политичари, да седнеме сите како и досега. Ние од власта прифативме сериозни конкретни сугестии од опозицијата кои се веќе вградени во новото предлог законско решение“- додаде премиерот Заев.Претходна статија

ВО ЖИВО: ПРЕС-КОНФЕРЕНЦИЈА НА ХРИСТИЈАН МИЦКОСКИ

Следна статија

ПОРАНЕШНИОТ ВОЗАЧ НА ХАЗБИ ЛИКА ПРОНАЈДЕН МРТОВ СО РАНА ОД ОГНЕНО ОРУЖЈЕ

Најново од Вести