ЗАЕВ И БОРИСОВ ЌЕ СЕ ПОКЛОНАТ НА ГРОБОТ НА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ

//

Премиерот на Бугарија Бојко Борисов денеска ќе престојува во Северна Македонија. На двегодишнината од Договорот за добрососедство, пријателство и соработка со Бугарија, двајцата премиери ќе разговараат за постигнатите резултати и за унапредување на соработката во повеќе области.

Македонскиот и бугарскиот премиер, Зоран Заев и Бојко Борисов, денеска заедно ќе се поклонат на гробот на Гоце Делчев, со што повторно ќе испратат порака дека чествувањето на великаните од заедничката историја треба да ги обединува народите, а не да ги дели. Два месеца по зовриената дебата „Чиј е Гоце Делчев“, и две години од потпишувањето на Договорот за добрососедство, пријателство и соработка меѓу двете земји, Борисов придружуван од вицепремиерката Екатерина Захариева, пристигнува во Скопје во предвечерјето на Илинден. По официјалниот пречек и билатералните средби на владините делегации, и тет-а-тет средбата со Заев, двајцата премиери ќе одржат заедничка прес-конференција. Потоа во црквата „Свети Спас“ ќе положат цвеќе и ќе се поклонат на гробот на Делчев. Борисов денеска ќе има средба и со шефот на државата, Стево Пендаровски.Претходна статија

ГРУЕВСКИ ДО ЗАЕВ И ШИЛЕГОВ: ЈАС НЕКАКО ЌЕ ПЛИВАМ А ВИЕ УЖИВАЈТЕ ВО СОПСТВЕНОТО ТОНЕЊЕ

Следна статија

(ВИДЕО) БОРИСОВ ПРЕЧЕКАН СО СИТЕ ПОЧЕСТИ ВО ВЛАДАТА

Најново од Вести

Ковачев: На местото на спомениците на окупаторската Црвена армија во Софија и во Пловдив да се постават споменици на Левски, Ботев, Гоце Делчев, Тодор Александров и Ванчо Михајлов

Бугарскиот европратеник од редовите на ГЕРБ-СДС Андреј Ковачев, даде интересна идеја за тоа што треба да