ЗАЕВ НА ГЕНЕРАЛНО СОБРАНИЕ НА ОН, УТРЕ ПРВА СРЕДБА СО МИЦОТАКИС

//

Владина делегација предводена од премиерот Зоран Заев од денеска до сабота ќе престојува во Њујорк каде што ќе учествува на 74. Генерално собрание на Обединетите нации. Утре, според грчки извори, ќе биде реализирана и средба Заев-Мицотакис, пренесува НОВА.

Ова ќе биде прва средба на двајцата премиери откако Кирјакос Мицотакис победи на изборите што се одржаа на почетокот на јули во Грција.

Во агендата на премиерот Заев е предвидена и официјална средба со генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш, како и присуство на приемот на покана од претседателот на САД Доналд Трамп и сопругата Меланија по повод одржувањето на 74-тото Генералното собрание на ОН.

Претходна статија

ГЕРОСКИ: ВО МАКЕДОНИЈА НЕ ПОСТОЈАТ ДВЕ ИЛИ ПОВЕЌЕ МАФИИ, ТУКУ ЕДНА И ТАА ВЛАДЕЕ СО ДРЖАВАТА

Следна статија

НАД 340 ЗЕМЈОТРЕСИ ПОЧУВСТВУВАНИ ВО АЛБАНИЈА

Најново од Вести