|

Загина потпретседателот на Малави

Потпретседателот на Малави, Саулос Чилима (51), и уште девет лица загинаа во авионска несреќа, соопшти денеска претседателот на таа африканска земја, Лазарус Чаквера.

Остатоците од воениот авион со потпретседателот Чилиму се пронајдени во планинска област на северот на земјата по еднодневна потрага, пренесе АП.

За време на телевизиското обраќање до нацијата, Чаквера рече дека немало преживеани.Слични Објави