(Фото) Расписка на Пере Тошев, Христо Матов и Иван Хаџи Николов за пари што ги добиле од Бугарското дипломатско агентство во Цариград, наменети за затворените Бугари во Подрум кале
| |

(Фото) Расписка на Пере Тошев, Христо Матов и Иван Хаџи Николов за пари што ги добиле од Бугарското дипломатско агентство во Цариград, наменети за затворените Бугари во Подрум кале

„Подпишаните потврдуваме, дека ја добивме сумата петстотини тринаесет лева и педесет стотинки (513,50) зл. преку Бугарското Дипломатско Агентство во Цариград, како помош од Македоно-Одринските студенти при Вишето училиште во Софија, за раздавање помеѓу нашите другари Бугари политички затворници во Подрум кале. Бодрум-Кале, 6 јуни 1902 г. П. Тошев, Х. Матов, Ив. Х. Николов“

(Фото) Бугари од Истанбул: МПО е гордост за секој чесен Бугарин
| |

(Фото) Бугари од Истанбул: МПО е гордост за секој чесен Бугарин

Ви го претставуваме писмото на задграничните представници на МПО во Истанбул, напишано од Пандо Стумбов и неговите соработници до Конгресот на МПО и објавено во весникот „Македонска Трибуна“ во јули 1952 г. Мили поздрави од Истанбул Драги браќа, Необичните страдања на нашата родина Македонија, создадени по 1912 г. од новите Хуни на 20-тиот век: Србите…

Пасошки неволји за чесни и нечесни Бугари
| | | |

Пасошки неволји за чесни и нечесни Бугари

Пишува: Атанас Величков Веста дека Бугарија ќе ги објави носителите на бугарски државјанства, објавена од бугарскиот европратеник Андреј Ковачев, на неговиот facebook профил, логично го предизвика вниманието на речиси сите македонски медиуми, но бурата предстои. Таа ќе биде предизвикана не од фактот, што некои обични граѓани на РСМ, отишле во Софија со документи од своите…

(Галерија) Со тематска изложба синоќа во Битола беше одбележан 22 септември Денот на независноста на Бугарија
| | |

(Галерија) Со тематска изложба синоќа во Битола беше одбележан 22 септември Денот на независноста на Бугарија

Денот на независноста на Бугарија беше одбележан во Битола со изложбата „Бугарска независност“, уредена во градината на Генералниот конзулат на Република Бугарија во градот, со помош на Регионалниот историски музеј во Велико Трново. Изложбата прикажува фотографии и документи од настаните поврзани со 22 септември 1908 година, јавува БТА. „На 22 септември Бугарија го слави еден…

Сите што ќе добијат бугарско државјанство ќе бидат објавувани во бугарскиот „Службен весник“, документот ќе се дава на посебна церемонија
| | |

Сите што ќе добијат бугарско државјанство ќе бидат објавувани во бугарскиот „Службен весник“, документот ќе се дава на посебна церемонија

Пратениците во бугарскиот парламент на прво гласање усвоија три предлог-закони за измени на Законот за бугарско државјанство. Се предлагаат низа измени, меѓу кои и стекнување бугарско државјанство преку натурализација, како и тоа дека лицата кои добиле бугарско државјанство ќе го добијат соодветниот документ на официјална церемонија, а одлуката ќе биде објавена во „Државен весник“. јавува…

Американските Македонци во балканскиот вител!
| | |

Американските Македонци во балканскиот вител!

Пишува: Владимир Перев Заминувањето за Америка би требало да означува заминување во Новиот свет, па следствено на тоа, да се замине во “нов“ живот. Припадниците на некои народи успеваат во тоа, додека некои никогаш не можат да се оттргнат од своите корени. Меѓу најнеприлагодливите секако се македонците/бугарите, грците, па бога ми и хрватите и србите…за…

(Видео) Бугарскиот режисер Галин Стоев му порача на Путин: Отепај се!
| | | |

(Видео) Бугарскиот режисер Галин Стоев му порача на Путин: Отепај се!

Изкуството е едно от чистите полета, които трябва да натиснат паник бутон и да кажат на хората, че лудостта завзема много големи територии и че гражданското общество би трябвало да реагира. Думите на режисьора Галин Стоев пред БТА са по повод премиерата на „Хага“ в Народния театър. „Хага“ на украинската авторка Саша Денисова е фантасмагория, родена в главата на момиченце, което…

Нападите врз македонските Бугари и бугарските културни центри влегоа во извештајот на ЕКРИ за РС Македонија
| | |

Нападите врз македонските Бугари и бугарските културни центри влегоа во извештајот на ЕКРИ за РС Македонија

Серија забелешки особено во однос на ЛГБТИ заедницата, македонските Бугари, говорот на омраза и состојбата на Ромите, како и позитивни работи како што е формирањето на Комисијата за спречување и заштита од дискриминација (КСЗД) на пример, содржи извештајот на Европската комисија против расизам и нетолеранција (ЕКРИ) при Советот на Европа. Во шестиот мониторинг извештај се…

Моќен говор на Зеленски во ОН: Нуклеарна Русија го турка светот во конечна војна
| | |

Моќен говор на Зеленски во ОН: Нуклеарна Русија го турка светот во конечна војна

Украинскиот претседател Володимир Зеленски вчера одржа важен говор пред светските лидери на Генералното собрание на ОН. „Не може да му се верува на злото“, рече Зеленски во говорот и го повика светот да се обедини за да стави крај на руската агресија врз неговата земја. Во страсниот говор во Њујорк, Зеленски рече дека Русија, која…

Бајден до ОН: Мора да ја запреме дрската руска агресија
| | | |

Бајден до ОН: Мора да ја запреме дрската руска агресија

Президентът на САЩ Джо Байдън призова Общото събрание на ООН да спре “наглата агресия” на Русия в Украйна, като заяви, че в противен случай независимостта на всички държави ще бъде изложена на риск. “Трябва да се противопоставим на тази нагла агресия днес, за да възпрем други бъдещи агресори утре”, каза Байдън в речта си. “Ние…