ЗАХАРИЕВА: ПОВЕЌЕ ПАТИ СМЕ СИГНАЛИЗИРАЛЕ ЗА ГОВОРОТ НА ОМРАЗА ОД МАКЕДОНСКА СТРАНА

//

Срамота е она што се случува со говорот на омраза во Северна Македонија во последно време. Заев веќе подолго време знае каде државата го прекршила Договорот за добрососедство, изјави утрово во „Здраво, Бугарија“ на Нова Телевизија вицепремиерката и шефица на бугарската дипломатија Екатерина Захариева.

Таа рече дека прекршувањата на договорот, административните пречки и говорот на омраза се официјално сигнализирани повеќе пати.

„Повеќе од година и пол немаме одговор за програма за култура, образование и спорт. Дури сега тие одлучија да одговорат на предлогот на Министерството за одбрана Бугарија да им помогне во заштитата на воздушниот простор. Тие ја прекинаа работата на историската комисија кршејќи го договорот. Како жена, негодувам за нивниот јазик и сексизам. Балканскиот сексизам нема место во Европската унија “, вели Захариева.

Министерката за надворешни работи објасни дека не ги прифаќа македонските изрази лично, но е против таквиот јазик против Бугарките. Таа објасни дека македонската влада реагирала дури вчера, иако имале сигнали претходно од бугарска страна.

„Тоа е главната причина што сега не велиме„ да “. Кога 30 години не само што толерирате, туку и стимулирате државна политика заснована на омраза кон бугарскиот народ и Бугарија, не можете да бидете подготвени да започнете преговори за членство во ЕУ. Ова е во спротивност со европските вредности. Ова е нашиот аргумент “, објасни Захариева.Проследете го целото интервју на Захариева за утринската програма на Нова телевизија:

Претходна статија

СДСМ: МИЦКОСКИ И ВМРО-ДПМНЕ ГО ПОКАЖУВААТ СВОЕТО АНТИДРЖАВНО ЛИЦЕ, КОГА ВЕЌЕ НЕ ПОМАГААТ НЕКА НЕ ОДМАГААТ

Следна статија

(ВИДЕО)Љ. НЕШКОВ: ОМРАЗАТА, А НЕ ВЕТОТО ЈА ЗАПРЕА МАКЕДОНИЈА ПРЕД ПОРТИТЕ НА ЕУ

Најново од Вести