Зеленски до руските војници: Оставете го оружјето и заминете одовде, спасете ги вашите животи!

/

Претседателот на Украина, Володомир Зеленски, во редовното обраќање, кое го прави секое утро,  упати апел до руските војници и ги повика да го положат оружјето.

„Оставете ја вашата опрема. Заминете одовде. Не им верувајте на вашите команданти. Не им верувајте на вашите пропагандисти. Само спасете ги вашите животи“, рече Зеленски во ново обраќање до руските сили, додавајќи дека повеќе од 4.500 руски војници веќе ги изгубиле нивните животи за време на нападот на Кремљ.

Извор: Zoom. mkПретходна статија

Зеленски побара ЕУ веднаш да и даде членство на Украина

Следна статија

Села: Отворен Балкан ризикува да стане тројански коњ на Путин

Најново од Вести