|

Зеленски побара помош од Америка: „Руските воздушни напади драстично се зголемуваат“

Украинскиот претседател Володимир Зеленски му рекол на претседателот на Претставничкиот дом на САД за време на телефонскиот разговор дека е од витално значење Конгресот брзо да одобри нов пакет воена помош за Киев, пренесува Ројтерс.

Претседателот Мајк Џонсон (републиканците) со месеци го одложуваше со својата партија предлог-законот со кој на Украина ќе и се обезбеди воена и финансиска помош во износ од 60 милијарди долари.

„Одлуката на американскиот Конгрес да и помогне на Украина е од витално значење. Ние признаваме дека постојат различни ставови во Претседателскиот дом за тоа како да се продолжи, но од клучно значење е да се задржи прашањето за помошта на Украина како важно прашање“, напиша Зеленски на „Икс“.

Украинските војници се во сè понезавидна ситуација на бојното поле, соочени со недостаток на муниција и оружје. Американската помош сè уште чека, а Европската унија не ја достави навреме муницијата што претходно ја вети.

Зеленски рече дека го информирал Џонсон за ситуацијата на бојното поле и „драматичното зголемување на руските воздушни напади“, што тој го нарече „терор“.Слични Објави