Зеленски: Русите додека се повлекуваат минираат се – куќи и тела на загинати

/

Во ноќното обраќање, украинскиот претседател Зеленски ги предупреди Украинците дека руските сили кои се повлекуваат во близина на Киев, оставаaт мини во целата област, ​​вклучувајќи ги и областите околу домовите и телата што останале.

„ Тие ја минираат целата територија. Минираат куќи, ја минираат опремата, дури и телата на убиените. Поставија многу жици и оставија зад себе многу други опасности“, рече Зеленски.

Тој претходно рече дека руските сили се повлекуваат „полека, но забележливо“.Извор: Temite

Претходна статија

Нов извештај на британското разузнавање: Руските сили се повлекоа од аеродромот Хостомел

Следна статија

САД испраќаат опрема за одбрана од хемиски напад во Украина

Најново од Вести

Ковачев: На местото на спомениците на окупаторската Црвена армија во Софија и во Пловдив да се постават споменици на Левски, Ботев, Гоце Делчев, Тодор Александров и Ванчо Михајлов

Бугарскиот европратеник од редовите на ГЕРБ-СДС Андреј Ковачев, даде интересна идеја за тоа што треба да