13 МИГРАНТИ СМРЗНАА ДО СМРТ ВО ИСТОЧНА ТУРЦИЈА

/

Вкупно 13 мигранти смрзнаа до смрт во источна Турција во обид илегално да ја преминат границата, јави ДПА. Тринаесетмината мигранти успеале да ја преминат границата меѓу Иран и Турција, но потоа наишле на снежна бура, соопшти локална организација за човекови права.

Мигрантите стасале до планината во градот Чалдаран во округот Ван. Но, атмосферските услови биле толку тешки што службите за итни случаи не можеле веднаш да стасаат до мигрантите, соопшти гувернерот на провинцијата Ван Мехмет Емин Билмез.

Во моментов нема официјални информации за националноста на мигрантите, но се претпоставува дека 10 од нив се Авганистанци и тројца се од градот Кобане на сириско-турската граница

Претходна статија

МИЗРАХИ ПО СУГЕСТИЈАТА НА ДИМИТРОВ ЗА НЕЈЗИНО РАЗРЕШУВАЊЕ: ТАБЛАТА Е НАСЛЕДЕНА НЕМА НОВА ИЛИ СТАРА

Следна статија

ВЛАСТА ОБЕЗБЕДИ МНОЗИНСТВО ЗА ЗАКОНОТ ЗА ЈАВНО ОБВИНИТЕЛСТВО

Најново од Вести