99 нови случаи на Ковид-19 и тројца починати во последните 24 часа

/

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 4.284 тестови, а регистрирани се 99 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 54, Битола – 23, Штип – 6, Тетово, Велес, Охрид и Кичево по 3 и по еден заразен од Прилеп, Кавадарци, Гевгелија и Радовиш.

Од вкупниот број на позитивни (99), регистрирани се 13 реинфекции.

Во текот на изминатите 24 часа пријавени се и три смртни случаи: 2 починати лица од Скопје (71 и 88 години) и едно починато лице од Прилеп (39 години). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на починати со дијагноза Ковид-19 од „Мој термин“, дополнително се регистрирани 2 починати лица од Радовиш (88) и Кичево (55). Од нив, едно лице е починато во домашни, а едно во болнички услови, во периодот од 23 до 30. март годинава.

Во последното деноноќие регистрирани сe 148 оздравени пациенти од: Скопје – 80, Битола – 26, Велес и Гостивар по 7, Кавадарци – 5, Штип – 4, Охрид и Гевгелија по 3, Куманово, Кочани, Струга и Неготино по 2 и по еден оздравен од Струмица, Ресен, Делчево, Виница и Пробиштип.Направените 4.284 тестови се преку: ИЈЗ-90, ЦЈЗ Скопје-45, ЦЈЗ Битола-55, ЦЈЗ Прилеп-5, ЦЈЗ Тетово-11, ЦЈЗ Куманово-27, Судска медицина-1, Институт за микробиологија–52, Жан Митрев (Филип Втори)-50, Авицена-87, Биотек-110, Систина-105, лабораторија Лаор-28, Синлаб-8, Ремедика-7, Плодност-8, Генеа-87, Никоб Лаб-348, ВФВ Медикал-18, Ели Медика Плус-54, Ројал Медика–1, Спектра-ММ-21, Рапид Лаб–68, Жан Митрев Струмица–7, Нова Лаб Дијагностика–23, Рамус-40, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2.928.

Досега во земјата се направени вкупно 2.007.553 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани од почетокот на епидемијата изнесува 309.062, бројот на оздравени пациенти е 299.064, на починати е 9.271, а бројот на активни случаи изнесува 727.

Според епидемиолошките анализи, дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 145263, Активни 394
Куманово 16615, Активни 7
Битола 15216, Активни 124
Прилеп 14122, Активни 39
Тетово 13447, Активни 15
Кавадарци 10610, Активни 17
Велес 9752, Активни 28
Гостивар 9575, Активни 11
Охрид 8824, Активни 22
Струмица 8047, Активни 13
Штип 8008, Активни 11
Кичево 5605, Активни 9
Кочани 5070, Активни 0
Струга 4715, Активни 6
Гевгелија 4398, Активни 3
Неготино 3675, Активни 5
Ресен 2711, Активни 1
Свети Николе 2624, Активни 1
Радовиш 2528, Активни 3
Крива Паланка 2413, Активни 0
Делчево 1971, Активни 3
Дебар 1673, Активни 0
Берово 1645, Активни 5
Валандово 1485, Активни 5
Виница 1388, Активни 1
Пробиштип 1265, Активни 0
Богданци 1019, Активни 0
Кратово 962, Активни 0
Крушево 926, Активни 1
Демир Хисар 828, Активни 1
Македонски Брод 736, Активни 0
Демир Капија 592, Активни 1
Македонска Каменица 523, Активни 1
Пехчево 486, Активни 0
Дојран 345, Активни 0Претходна статија

Анѓушев: Со РЕС ќе го промениме концептот на продажба на струја и на компаниите ќе им обезбедиме предвидливост на цените

Следна статија

Јотова: Нема причина да го укинеме ветото за Република Северна Македонија

Најново од Вести