Ахмети: Пред 119 години слободата почна од Крушево, заедно застанавме за вредностите на слободата, еднаквоста и мирот

/

Претседателот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети, денеска им го честиташе празникот Илинден на сите граѓани, нагласувајќи ја важноста на заедничкото востание од 1903 година кое ги обедини граѓаните за виталните каузи за слобода, еднаквост и мир. .

Ахмети потсети на 119-годишното патување низ предизвиците на земјата од Крушево до денес, нагласувајќи дека станавме пример за создавање мир и решени да го надминеме следниот предизвик, интеграцијата во Европската унија.

„Пред 119 години, патот до слободата ќе започне од Крушево, долго, но триумфално патување, предизвик по предизвик благодарение на подготвеноста на многу генерации од ова поднебје да застанат заедно на вредностите на слободата, еднаквоста и мирот.

На инспирација на тоа заедничко востание од 1903 година, заедно не дозволивме наша општествена декаденција, ги победивме идеологиите на поделби една по друга заедно со дискриминаторските системи, за да ги изградиме со Охридскиот договор темелите на еднаквоста како што доликува на една демократска земја и како почнавме пред 119 години.Сега, благодарение на сите тие храбри процеси низ кои поминавме, ние сме земја членка на НАТО, пример за мировни процеси и решени заедно да го продолжиме ова вековно патување на победи кон интеграција на земјата во Европската Унија.

Честит празник на сите граѓани на државата!“, напиша Ахмети на својата Фејсбук страница.

Претходна статија

Почна отстранувањето на барикадите на Северот на Косово

Следна статија

(Видео) Премиерот Ковачевски и владината делегација оддаваат почит на спомен обележјата посветени на Илинден во Крушево

Најново од Вести