АЛИЈАНСАТА ЗА АЛБАНЦИТЕ: ЗАЕВ И МИЦКОСКИ ПРЕКУ АХМЕТИ ГИ ПОНИЖИЈА СИТЕ АЛБАНЦИ

//

ДУИ, која се преправа дека е претставник на Албанците во Владата, денес уште еднаш го потцени своето гласачко тело и сите Албанци. Самиот Зоран Заев потврди дека само го известил Ахмети за одлуката за одложување на пописот по телефон и дека не го прашал за неговиот став во врска со оваа прашање. Мицкоски, во меѓувреме, го нарече само квантитет, а не квалитет, соопшти Алијансата за Албанците.

„На овој начин, од партија што влезе во владата мамејќи не со ‘албанскиот премиер’, ДУИ денес се претвори во партија што им прави поголема штета на Албанците, овој пат со одложување на пописот.

Сепак, ги информираме Заев, Мицкоски и Ахмети дека дури и ако успеат да не надминат преку бројките и да го одложат пописот, тие никогаш нема да можат да го намалат бројот и процентот на Албанците во Северна Македонија.

Нашите штабови и активисти, и во дијаспората и во земјата, ќе бидат будни и активни, па кога и да биде назначен, ние ќе бидеме тука за да ја подигнеме свеста и да го спасиме овој процес. Во меѓувреме, за секоја зделка што ќе ја направите на штета на Албанците, еден ден сите ќе одговорите!Во оваа пригода би сакале да ве потсетиме дека Заев и Мицкоски се предадоа пред една единствена тема – проблемот со државјанството, процес што беше инициран и го спроведува Алијансата за Албанците и Алтернатива. Првично побараа од нас да седнеме, а наскоро ќе бидат принудени да го решат овој проблем, бидејќи тие знаат дека не сме сите Албанци, ДУИ и Ахмети“, додаваат од партијата.

Извор: Макфакс

Претходна статија

ВО СРЕДА ПОЧНУВА ВАКЦИНАЦИЈАТА СО „АСТРА ЗЕНЕКА“

Следна статија

ГРАД СКОПЈЕ ДОБИ ПОДДРШКА ЗА ИМЕНУВАЊЕТО УЛИЦИ СО ИМИЊАТА НА БЛАЖЕ КОНЕСКИ И СЛАВКО ЈАНЕВСКИ

Најново од Вести