АНА-МПА: Албанската Влада поддржува ново обновување на Договорот за пријателство и соработка со Грција

/

Албанската влада го поддржала грчкиот предлог за ново обновување на петгодишниот Договор за пријателство, соработка, добрососедство и безбедност меѓу Грција и Албанија, објави грчката новинска агенција АНА-МПА, повикувајќи се на дипломатски извори, јави дописничката на МИА од Атина.

АНА-МПА пишува дека конкретниот Договор двете земји го потпишале во 1996 година со првично времетраење од 20 години, во 2018 година бил обновен за период од пет години, односно до 2023 година.

-Во пресрет на истекувањето на ова обновување, двете страни се согласија да го обноват за уште пет години, пишува грчката новинска агенција.Извор: Zoom. mkПретходна статија

Грковска со претставници од Американската стопанска комора: Дигиталната трансформација на општеството е предуслов за развој и економски напредок

Следна статија

Русија го поддржува „Отворен Балкан“

Најново од Вести

Ковачев: На местото на спомениците на окупаторската Црвена армија во Софија и во Пловдив да се постават споменици на Левски, Ботев, Гоце Делчев, Тодор Александров и Ванчо Михајлов

Бугарскиот европратеник од редовите на ГЕРБ-СДС Андреј Ковачев, даде интересна идеја за тоа што треба да