АВСТРИСКИ ИНФЕКТОЛОГ: СЕКОЈ ЌЕ СЕ ЗАРАЗИ СО КОРОНА, ОСВЕН АКО НЕ ПОЧИНЕ ПРЕД ТОА

//

Франц Алербергер, раководител на Одделот за јавно здравје при австриската Агенција за здравје и за безбедност на храната (АГЕС), очекува сите да се заразат со коронавирусот, порано или подоцна.

„Овој вирус ќе ни остане. Секој од нас порано или подоцна ќе има корона, освен ако пред тоа не почине“, изјави тој за австриското радио Ое3.

Инфектологот е уверен и дека вирусот нема да биде искоренет, а вакцината ќе биде на располагање најрано од јули следната година.

„Се обложувам во сè дека нема да има лек, бидејќи лековите против вируси можат да се избројат на прстите на едната рака“, додава тој.

Од друга страна, Алербергер нагласува дека Ковид-19 се покажала побезопасна болест отколку што се мислело во почетокот од пандемијата пред десет месеци, кога се сметало дека 30 проценти од заразените ќе починат. Притоа тој се повикува на студијата на универзитетот „Стенфорд“, според која смртноста е 0,23 отсто.Целиот напис прочитајте го овде.

Извор: Еxpres

Претходна статија

ТРОЈЦА ПРАТЕНИЦИ ПОДНЕСОА ОСТАВКИ – ЌЕ БИДАТ ДИРЕКТОРИ

Следна статија

СОВЕТНИЧКАТА ГРУПА НА ВМРО-ДПМНЕ ВО ГРАД СКОПЈЕ БАРА ИТНА РАСПРАВА ЗА ПРАВАТА НА ПОЖАРНИКАРИТЕ

Најново од Вести