|

Бајден и дозволи на Украина да ја нападне руската територија со американско оружје, со ограничување

Американскиот претседател Џо Бајден и даде дозвола на Украина да користи американска муниција за напади на руска територија, под услов таа да погодува само цели во близина на границата во близина на Харков. Одлуката е донесена откако Русија постигна значителен напредок во областа околу овој град во североисточна Украина, изјавија двајца американски претставници за Си-ен-ен.

„Претседателот неодамна нареди да и се дозволи на Украина да користи оружје испорачано од САД за да возврати во Харков за да може да возврати на руските сили кои напаѓаат или се подготвуваат да нападнат“, рече еден од официјалните лица.

Олабавувањето на ограничувањата означува прекин на долгогодишната политика и доаѓа во услови на зголемен меѓународен притисок од сојузниците на САД. Но, тоа е ограничено на областа околу Харков, а Украина дури и не побарала дозвола за други области, рече претставникот. Тој додаде дека не очекуваат САД да ја прошират дозволената област.

Киев побара од Вашингтон да ја промени својата политика откако руските сили напредуваа во изминатите неколку недели, рече претставникот. Украинците сега можат да ги гаѓаат руските сили, складиштата за муниција и логистичките центри во близина на Харков со американски ракети.

Администрацијата на Бајден одлучи дека нема да дозволи Украина да ја користи најмоќната муниција што ја добила од САД за да ја нападне Русија. Станува збор за ракети со долг дострел ATACMS, кои можат да погодат цели оддалечени 300 километри.

„На Украина и е дозволено да користи американско противвоздушно оружје за да ја елиминира непосредната закана од руски авиони кои летаат во украинскиот и рускиот воздушен простор и тоа успешно го направи“, нагласи еден од официјалните лица. Но, на Украина и беше забрането да гаѓа руски авиони кои беа приземјени на руска територија.Слични Објави