|

Бајден отпатува на состанокот на Г7 во Италија каде ќе се преговара за помош на Украина

Американскиот претседател Џо Бајден денеска отпатува за Италија на состанокот во форматот Г7, каде ќе се обиде да го зголеми притисокот врз Русија поради нејзината офанзива против Украина и врз Кина поради нејзината поддршка за Москва.

Лидерите на Г7 пристигнуваат во време на предизвици дома, додека се обидуваат да најдат решенија за многу од најголемите проблеми во светот.

Лидерите на најразвиените светски демократии ќе разговараат за низа предизвици за време на состанокот од 13 до 15 јуни, вклучувајќи ја војната во Украина и на Блискиот Исток, трговскиот дисбаланс со Кина, заканата од вештачката интелигенција и развојните предизвици во Африка.

Ќе објави нови санкции и извозни контроли од Русија кои ќе бидат насочени кон ентитети и мрежи поврзани со војската која води војна во Украина, објави вчера портпаролот на Белата куќа Џон Кирби.

Вашингтон планира да ги прошири санкциите за продажба на полупроводници и други стоки во Русија, насочени кон продавачите во Кина, изјави извор за Ројтерс.

Главниот приоритет на состанокот е зајакнување на финансирањето на Украина. Американските и европските функционери сакаат да најдат решенија за посилна помош за Украина пред потенцијалната победа на Трамп што може да го запре протокот на помош за Киев.

Г7 и ЕУ размислуваат како да го искористат профитот од замрзнувањето на руските средства за да и дадат заеми на Украина и да обезбедат државно финансирање за 2025 година.

Некои од лидерите кои пристигнуваат во Италија се соочуваат со изборни проблеми дома. Анкетите покажуваат дека британскиот премиер Риши Сунак најверојатно нема да биде на функцијата по изборите следниот месец, а лидерите на Франција и Германија се опоравуваат од лошите резултати на нивните партии на европските избори.

Бајден повторно ќе се сретне со украинскиот претседател Володимир Зеленски во Италија, по што двоецот ќе одржи прес-конференција.Слични Објави