Бараат ослободување на Бојко Борисов, приврзаници на ГЕРБ на протест пред Владата

/

Пред зградата на бугарската Влада денеска се одржа мирен протест за одбрана на лидерот на најголемата опозициска партија во земјата-ГЕРБ, јави дописникот на МИА од Софија.

На приврзаниците на ГЕРБ им се придружија и пратениците од пратеничката група на оваа партија, кои побараа предвремени избори во Бугарија, оставка на владата, но главното барање им е итно ослободување на Бојко Борисов од притвор.

Локалните медиуми забележаа дека ова е прв протест на партијата откако е во опозиција.

Сообраќајот во реонот на бугарската Влада беше блокиран, а имаше зголемено полициско обезбедување.

Пред пладне протестот се пресели пред зградата на МВР.Како што потсетува дописникот на МИА од Софија, лидерот на ГЕРБ и долгогодишен бугарски премиер Бојко Борисов вчеравечер беше приведен на 24 часа, заедно со поранешниот министер за финансии Владислав Горанов и владината Пи-Ар соработничка, Севдалина Арнаудова, поради злоупотреби во користењето на европските фондови и средства.

Борисов ноќта ја мина во Генералниот директорат на Националната полиција на Бугарија, а денеска треба да биде сослушан.

Извор: zoom.mkПретходна статија

Бугарија протера уште 10 руски дипломати, им даде рок од 72 часа да ја напуштат државата

Следна статија

Грковска: Споделуваме позитивни искуства во борбата против корупцијата со колегите од Бугарија

Најново од Вести