Бектеши се фотографираше со илјадници шишиња зејтин: Нема место за паника

/

Денеска заедно со министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски ја посетивме фабриката за масло за јадење Кристал во Велес, напиша министерот за економија Крешник Бектеши на социјалните мрежи.

Тој воедно порачува:

-Cнабдувањето со сончоглед е стабилно и нашата државата во континуитет увезува сурово масло потребно за производство во домашните капацитети, но има и зејтин за домашна потрошувачка за граѓаните.

Граѓаните не треба да стравуваат, ниту да купуваат повеќе за да трупаат залихи

Веќе почна и увозот на рафинирано масло од соседите, но се увезува и од други држави со оглед дека ја укинавме царинската стапка од 29 за увоз на зејтин.Ја следиме ситуацијата на дневна основа и заеднички како Влада ќе ги носиме одлуките на интерес на граѓаните.Претходна статија

Ковачки: Кражба на масло од марихуана од 2 милиони евра во Алданци, а Спасовски молчи

Следна статија

Жена изгоре во пожар во куќа во Скопје

Најново од Вести