|

Белата куќа: Русија за пет месеци има 100.000 повредени и загинати војници

Белата куќа претстави нови проценки за загубите на Русија во украинската војна.

Според нивните проценки, Русија од декември минатата година имала 100.000 жртви, од кои 70.000 биле убиени, додека Украинците успеале да спречат голем напад на руските сили на истокот од нивната земја.

Во исцрпувачката војна што Русија ја води со распоредување на огромна работна сила против своите противници, најжестоките битки се водат во регионот на Доњецк, каде руските војници се борат да го опколат Бахмут и да ја уништат украинската одбрана на градот.

Портпаролот на Советот за национална безбедност на Белата куќа, Џон Кирби, рече дека проценките за руските загуби се засноваат на ново декласифицираното американско разузнавање. Сепак, тој не кажа како разузнавачите ги формирале тие проценки.

Генерал-полковник Олександар Сирски, кој командува со украинските копнени сили, рече дека Русија сè уште прави „максимални напори“ да го заземе Бахмут, но засега не успева.

„Во некои делови од градот нашите сили извршија напад врз непријателот, а тој ги напушти своите позиции“, рече Сирски.Слични Објави