|

Белата куќа: САД не сакаат да гинат цивили ниту во Газа, ниту во Израел

Соединетите држави не сакаат цивили да гинат никаде, вклучително и Газа и Израел, изјави во вторникот портпаролот на Белата куќа за национална безбедност Џон Кирби. „Фокусирани сме да се осигураме дека Израел го има она што му треба за да се одбрани и да дејствува против Хамас и првата транша од воената помош е на пат за Израел додека зборуваме“, рече Кирби во интервју за Си-ен-ен.

На прашањето дали САД го предупредиле Израел за цивилни жртви, Кирби одговори: „Не сакаме невини цивили да умираат каде било во светот, а тоа секако ги вклучува Газа и Израел“. Хамас веќе уби премногу невини цивили од почетокот на нападот врз Израел во саботата, додаде тој.

Во вторникот, Израел го бомбардираше Појасот Газа на најтешкиот начин во 75-годишната историја на конфликтот со Палестинците, срамнувајќи цели населби со земја дури и кога Хамас се закануваше дека ќе погуби израелски заложник за секој уништен дом.

„Како витална демократија, Израел споделува многу од нашите вредности и интереси, а една од тие вредности е секако почитувањето на животот“, рече тој.

„И секогаш сме подобри заедно кога го почитуваме животот, а исто така и законите на војната“.

Кирби, исто така, изјави за Си-ен-ен дека првата серија дополнителна американска воена помош е на пат за Израел и дека очекува да дојде уште. Белата куќа очекува дополнителни безбедносни барања од Израел и ќе се обиде да ги исполни тие потреби што е можно побрзо, рече Кирби во понеделникот.Слични Објави